Érdekességek, tudnivalók Debrecenről

Nem tudsz valamit Debrecenről, de tudni akarod? Itt megtudhatod!

Debrecen hosszú évtizedek óta kiemelkedő szerepet játszik a hazai sportéletben. Az 1920-as évek végén a Bocskai FC Magyarország egyik legjobb futballcsapata volt. Csatársorát, a híres "ötösfogat"-ot (Markos, Vincze, Teleki, Zemlei, Hevesi) Európa-szerte ismerték. Az 1936-os berlini olimpiára két debreceni tornász, Nagy Margit és Tóth Lajos is kijutott. A cívisvárosban kezdte pályafutását minden idők egyik legnagyobb magyar kardvívója, Kovács Pál is. Debrecen hírnevét öregbíti Barcza Gedeon, aki a magyar sakkozás nagymestere volt, s többször volt magyar bajnok és olimpiai kerettag. A DVSC-nek kitűnő birkózógárdája volt, s egyik kiválósága, Hódos Imre˙1952-ben aranyérmet nyert a helsinki olimpián. A későbbi súlyemelő világbajnok, Veres Győző is Debrecenben kezdte pályafutását.

A 90-es évek óta Debrecen tudatosan erősíti pozícióit mind a hazai, mind a nemzetközi sportéletben. A futballisták mellett a női és férfi kézilabdások, a röplabdások, valamint a férfi kosárlabdázók szerepelnek évek óta eredményesen az élvonalban. 2000-es évektől számtalan rangos nemzetközi sporteseménynek adott otthont a cívisváros, mint például a 2001-es ifjúsági atlétikai világbajnokság, a 2002-es tornász világbajnokság, vagy a 2004-es női kézilabda-Európa-bajnokság (az egyik helyszín Debrecen volt). Debrecenben 2001 óta már 14 rangos nemzetközi sporteseményt rendeztek, amelyek közül 5 világ- és 9 Európa-bajnokság volt.

A világversenyek rendezése mellett a sportlétesítmények területén is nagy előrelépések történtek. 2002-ben felépült a Főnix Csarnok, 2006-ban a Sportuszoda, amivel több évtizedes hiányt pótoltak (Debrecenben 2006-ig nem volt fedett pályás, 50 méteres versenyuszoda). 2001-ben felépült az új atlétikai stadion, 2005-ben kibővítették az Oláh Gábor utcai stadiont, és felépült a tócóskerti jégcsarnok. A távlati tervek között szerepel egy új futballstadion építése a Tócóvölgyben (eredetileg a Nagyerdei Stadion átépítését tervezték).

Debreceni sportlétesítmények
  • Nagyerdei Stadion: a Nagyerdei körút–Pallagi út–Ady Endre utca közötti terülten fekszik, a Csónakázó tó mellett. 1990 előtt ez a stadion volt az évenként rendezett május 1-jei felvonulás végállomása. Az 1980-as években a Loki is játszott itt bajnoki meccseket (akor mint DMVSC), kb. 22-25 ezer fő befogadására volt alkalmas. A város legnagyobb stadionja, napjainkban inaktív. A „zöld” szervezetek és városvédők tiltakozásai miatt fel nem újítható, így a nemzetközi normáknak megfelelő új stadion helyét máshol kell kijelölni (Tócó-völgy).
  • DEAC Sporttelep (Debreceni Egyetemi Atlétikai Club): Móricz Zsigmond út–Dóczy József utca sarkán található. 1926-ban adták át.
  • Vágóhíd utcai stadion (becenevén a „Loki stadion”).[9] A DVSC megalakulásától kezdve itt játszott az 1993-as labdarúgó bajnokság utolsó NB II-es meccséig. Az Eger SE ellen tartott a nyár elején találkozó 2–1-es debreceni győzelemmel ért véget.[10]
  • Kinizsi pálya: Vágóhíd utca, a Loki pálya mellett közvetlenül. Ez 2006 körül felszámolásra és privatizálásra került, kereskedelmi és szolgáltató épületeket építettek fel az ingatlanon.[11]

  • Oláh Gábor utcai stadion: korábban DMTE stadion és Haladás SE sporttelep a DVSC-sporttelep mellett. Az NB I-be felkerülés (1993 ősze) óta itt játszik a DVSC labdarúgó szakosztálya. Többször felújításra és modernizálásra került.
  • DATE sportpálya: a Debreceni Agrártudományi Egyetem sportpályája.
  • Hajdú Volán sporttelep: a Gázvezeték utca–Egyletkert utca sarkán található a város salakmotor pályája
  • Debreceni Sportuszoda: Hadházi–Zákány utca sarkán található.
  • Városi strandfürdő: ennek a helyére épült fel a Főnix Csarnok 2002-ben.
  • Kerekestelepi fürdő: három medencés (egy 25 méteres hidegvizes és két gyógyvizes melegvizű medence) gyógyvizű fürdő, a szájhagyomány szerint a gyógyvíz minősége a hajdúszoboszlói gyógyvízzel vetekszik.[12]
  • Apafai lőtér: 4-es főút (E573)–Lőtér utca. Aktív, a város legjelentősebb lőtere (polgári és rendőri célra egyaránt használják).
  • Simon László utcai sportpálya. A Loki pálya felett egy kispályás sporttelep van, jelenleg lőtér.
  • Debreceni Dózsa lőtér: a Vulkántelepen található sportlőtér az 'Ifjúsági sporttelep területén. Megszűnt, a sporttelep területe a debreceni Nyugati Ipari Park területébe olvadt be.
  • Buday Ézsaiás utcai sportpálya: kispályás, füves labdarúgó pálya, rendszerint íjászok lőpályája
  • BSK („B”-típusú Sport Kombinát): a Magyar Néphadsereg (ma Magyar Honvédség) Kossuth Lajos laktanyájának sportpályája, amely a Szabó Lőrincz utcából közelíthető meg.

Labdarúgás [szerkesztés]

Searchtool right.svg Bővebben: DVSC
A DVSC, vagyis a „Loki” címere

A Debreceni Vasutas Sport Club (egykori nevén Debreceni Lokomotív, becenevén Loki) debreceni sportegyesület és futballcsapat. A csapat hivatalos mezszíne piros-fehér. A DVSC a '90-es évek közepétől fokozatosan Magyarország legjobb futballcsapatává nőtte ki magát: az elmúlt öt évben 4 bajnoki címet ünnepelhettek. 1902-es alapítást követően 1995-ig várni kellett az első komolyabb eredményre, ekkor bajnoki 3. lett az együttes. 2003-ban és 2004-ben is 3. lett a DVSC, 2005-ben viszont felértek a csúcsra és azóta csak egyszer sikerült leszorítani onnan, 2008-ban, de 2009-ben és 2010-ben újra begyűjtötték a bajnoki címet és így már 5-nél tartanak. A Debreceni VSC négyszeres Magyar Kupagyőztes is (1999, 2001, 2008, 2010). Nemzetközi színtéren is találkoztak már komoly ellenfelekkel, így például a VFL Wolfsburg-gal 1999-ben, a Girondis Bordeaux-val 2001-ben és a Manchester United-del 2005-ben. Előbbi kettő ellen győzni is tudott a hajdúsági együttes. Legnagyobb sikerét a Hajduk Split ellen érte el: a horvát csapatot hazai pályán 3–0-ra tudta megverni a Loki, míg Splitben 5–0 arányban győzött. 2009-ben 14 év után második magyar csapatként a Bajnokok Ligája főtáblájára került.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 3
Heti: 24
Havi: 11
Össz.: 29 932

Látogatottság növelés
Oldal: Sport
Érdekességek, tudnivalók Debrecenről - © 2008 - 2024 - debrecenvaros.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »